czwartek, 6 czerwca 2013

MASŁO SHEA - CUD NATURY.

Masło SHEA zwane również masłem KARITE pochodzi z Afryki. Pozyskuje się je z nasion drzew o nazwie masłosz Parka. Drzewo to jest uznawane na tych terenach za święte. Procesom pozyskiwania owoców towarzyszą przeróżne obrządki i święta.
 
Olej nazywany masłem SHEA jest porównywalny konsystencją do masła – stąd nazwa. Jest żółtawego koloru, posiada niewyraźny zapach orzecha, jednak nie ma wyraźnego smaku. 



 
 
 Znajdziemy w nim bardzo dużo cennych składników.
 
- kwasy tłuszczowe (m.in. GLA czyli kwas gamma-linolenowy, dzięki niemu nasza skóra jest jędrna i nawilżona, dodatkowo wspomaga regeneracje oraz naczynka krwionośne, tym drugim pomaga także kwas archidynowy który również znajdziemy w maśle SHEA)
 
- kwas cynamonowy (działa jako naturalny preparat ochronny przeciwko promieniowaniu UV a ponadto ma silne działanie bakteriobójcze)
 
- fitosterole (działają przeciwzapalnie oraz regenerująco)
 
- alantonina (to pomoc dla wrażliwej skóry, niesie za sobą wiele zalet, koi podrażnienia, wyrównuje koloryt oraz regeneruje skórę)
 
- wiele witamin takich jak A, E i F które działają odbudowująco, zapobiegają podrażnieniom, stymulują skórę do produkcji kolagenu.
 
 
Ponadto masło SHEA działa antyalergicznie i wspomaga odnowę naskórka. Jest zbawienne dla osób mających problemy skórne, między innymi AZS (atopowe zapalenie skóry). Jako naturalny kosmetyk jest polecane również dla niemowląt skutecznie pozostawiając delikatną skórkę nawilżoną i uodpornioną.
 
W kosmetyce masło KARITE wykorzystuje się do wielu produktów. Możemy spotkać je w kremach do twarzy, rąk i stóp, balsamach, szamponów i odżywek oraz wielu innych. Na etykietach produktów zawierających masło SHEA zazwyczaj znajdziemy napis “Butyrosperumu Parkii” lub “Shea Butter”.
 
 
Przy kupnie masła musimy zwrócić uwagę na skład i informacje o produkcie. Jeśli chcemy kupić produkt bazujący na maśle SHEA powinno ono być w pierwszej linii listy składników (w najlepszych produktach znajduje się ono za wodą zapisaną na etykiecie “aqua”). W składach produktów na pierwszych miejscach znajdują się elementy których w danym opakowaniu jest najwięcej, im dalej zagłębiamy się w listę tym wynajdujemy składniki których jest najmniej.
 
 
Masło możemy kupić w formie półproduktu który znajdziemy w sklepach internetowych bądź w sklepach ze zdrową żywnością czy orientalnymi kosmetykami. Przechowujemy je w ciemnym i chłodnym miejscu, bez konieczności wkładania go do lodówki – nie ma ono daty ważności. Kiedy zostawimy opakowanie z masłem na słońcu bądź w zbyt ciepłym miejscu a ono się rozpuści, nie straci swoich właściwości. Jeśli tylko delikatnie zmieniło konsystencję wystarczy odłożyć je z powrotem w chłodne miejsce, jeśli natomiast zrobi się bardzo leiste i wydzieli się olej, wystarczy je wymieszać aby przywrócić pierwotną konsystencję i schować na niedługi czas do lodówki. Niestety naturalne masło nierafinowane powinno być w chłodniejszym miejscu i zużyte jak najszybciej, co gwarantuje że będzie dobrze służyć.
 
 
 
  
Dostępne są masła rafinowane i nierafinowane. Proces rafinacji polega na usuwaniu w wysokich temperaturach koloru przez wybielanie co jest równoznaczne z utratą zapachu i smaku. Ma to na celu wydłużenie okresu trwałości. Rafinowane masło traci wiele właściwości podczas gdy nierafinowane pozostaje wciąż naturalne i w pełni zalet. Rozpoznać jedno od drugiego możemy właśnie po kolorze i zapachu, naturalne masło jest zmąconym kolorem żółci pod czas gdy rafinowane jest białawe.  
 
 
Przykładowe kosmetyki z masłem SHEA :
 

Pozdrawiam
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz